top of page
Szukaj

10 mitów na temat domów drewnianych, które muszą zostać obalone!

Zaktualizowano: 6 maj

Gdy tylko zacząłem interesować się budownictwem szkieletowym, tradycyjnymi stały się dla mnie rozmowy przy "świątecznym stole" na temat mitów dotyczących domów drewnianych. Wujek rzucający z drugiego końca stołu: "po co to budujesz, przecież i tak spłonie", wątpiąca ciotka pytająca "ale, że wiatr tego nie przewróci?", słysząca czym się zajmujemy koleżanka "takie domki nad morzem budujecie, tak?", no i najlepszy kolega ze studiów "ale przyznaj, sobie byś takiego nie wybudował..". Pomimo tego, że coraz częściej spotykam się z osobami, które mają już świadomość czym jest budownictwo szkieletowe i niemalże każdy ma jakiegoś znajomego, który taki dom wybudował dla siebie, nadal w różnych zakątkach kraju można usłyszeć baśnie i legendy na temat domów drewnianych. Dzisiaj postaram się odpowiedzieć na klika najczęściej zasłyszanych przez mnie obiekcji.

Znaki pokazujące fakty i mity


  1. Dom szkieletowy spłonie! Zawsze pierwsze co mi się nasuwa na myśl w takim przypadku, to <<a murowane domy się nie palą?>>. Oczywiście istnieją materiały ognioodporne oraz trudnozapalne, które stosuje się w budownictwie. Niektórzy teraz mogą się zdziwić, ale UWAGA takich materiałów używa się także w przypadku budowy domów szkieletowych. Każdy projekt domu, niezależnie od technologii musi spełniać wymagania, które mają zapewnić bezpieczeństwo przyszłym użytkownikom. Projektant musi stosować się do norm i przepisów budowlanych. To samo dotyczy wykonawców oraz producentów materiałów. Gdyby domy szkieletowe były łatwopalne i były z góry skazane na spłonięcie, nie byłoby możliwości wznoszenia takich budynków. Oczywiście, można użyć materiałów, które nie są atestowane, można nie stosować się do sztuki budowlanej i obowiązujących norm, tym samym można wyprodukować kiepskiej jakości produkt. Jednak technologia nie ma tu znaczenia.

  2. W takim domu wszystko trzeszczy i skrzypi. I tak i nie. Nie mogę zaprzeczyć, że drewniane stropy (które stosowane są również w domach murowanych) często skrzypią. Ale jak w przypadku każdego z punktów w dzisiejszym wpisie, wszystko zależy od tego z czego i jak dom został wybudowany. W poprawnie wykonanym domu szkieletowym, według projektu i zgodnie z przepisami budowlanymi, używając tylko i wyłącznie atestowanych materiałów, nic nie ma prawa skrzypieć i trzeszczeć. Wręcz przeciwnie. A to dlatego, że do budowy domów szkieletowych stosuje się tylko i wyłącznie suszone, certyfikowane drewno. W praktyce oznacza to, że w przeciwieństwie do drewna tartacznego drzewo to nie musi już dosychać. A zatem nie słychać pękania i trzeszczenia. Oprócz tego konstrukcja domu oraz projekt wykonane są tak, aby mieszkańcy budynków mieli komfort podczas użytkowania. Współczesne budownictwo powinno być solidne oraz energooszczędne między innymi dzięki możliwościom jakie dają nowe technologie. Podczas prezentowania domów bardzo często na odchodne dostaje wiadomość w stylu: "Myśleliśmy, że tu wszystko będzie skrzypieć, a jest jak w "normalnym" domu".

  3. Silny wiatr poskłada dom. Nic dziwnego, w końcu wszyscy znamy bajkę o trzech świnkach. Jak wiadomo, jedyna sprawdzona technologia to murowana... wszystko inne zdmuchnie byle podmuch z paszczy wilka. ;) A tak poważnie.. Po pierwsze fundament. Do każdego projektu domu jest dobierany odpowiedni fundament, który ma zapewnić solidną podstawę budynku. Więcej na temat fundamentów możesz przeczytać tu. Po drugie konstrukcja domu i jego wykonanie. Projekt domu uwzględnia warunki klimatyczne panujące w rejonie w jakim ma powstać inwestycja. Jeżeli wykonawca wybuduje konstrukcję zgodnie z projektem oraz sztuką budowlaną, konstrukcja takiego domu musi być stabilna. Po trzecie mocowanie domu do płyty fundamentowej. Odpowiednie połączenie budynku z podstawą jaką jest fundament daje pewność, że dom będzie stał w miejscu, w którym został posadowiony dopóki ktoś go nie rozbierze lub nie przeniesie.

  4. W takim drewnianym domu musi być zimno. Z tym punktem nie mamy o czym dyskutować, technologia szkieletowa sprzyja budowie ciepłych domów. Niezależnie od technologii można spotkać wykonawców, którzy budują domy oszczędzając na materiałach i jakości. Poprawnie wykonany dom szkieletowy całoroczny, jest domem, który szybko się nagrzewa i długo trzyma ciepło. KROPKA. Zapraszam Cię do zapoznania się z postem na temat energooszczędności domów szkieletowych, a także na temat ocieplenia budynku i materiałów termoizolacyjnych.

  5. Dźwięki przenikają przez ściany, wszystko słychać. W poprawnie wykonanym domu szkieletowym pod względem roznoszenia się dźwięków jest tak samo jak w tradycyjnym domu murowanym. Przegrody wypełnione są wełną mineralną, o której możesz przeczytać tu. Materiał ten ma właściwości wygłuszające. Generalnie to jak będzie roznosić się dźwięk w pomieszczeniach jest również zależne od urządzenia i wyposażenia wnętrz.

  6. Domy drewniane nie są tak trwałe jak murowane. Z tym mitem bardzo łatwo się rozprawić. Nie jest wielkim problemem znaleźć w Polsce stuletnie domy drewniane. I nie są to domy dzisiejszych standardów. Dziś buduje się z materiałów, których nie trzeba już impregnować. Nie można tego powiedzieć o stuletnich domach, a jednak mimo to przetrwały próbę czasu. Pytanie, które trzeba sobie zadać, to czy chcielibyśmy mieszkać w stuletnim domu? Wszak stuletnie domy murowane, mnie osobiście nie zachęcają do dłuższego przebywania. Podobnie zresztą jak stare domy drewniane. W większości przypadków w starych domach murowanych czuć wilgoć i jest nieprzyjemnie. W drewnianych również da się odczuć specyficzny mikroklimat. Gdybyśmy jednak chcieli wybudować dom dla przyszłych pokoleń, powinniśmy mieć świadomość, że nasi potomkowie prędzej czy później będą musieli zmierzyć się z remontem generalnym. A nie da się ukryć, że w przypadku domów szkieletowych remont generalny jest 100 razy prostszy. W zasadzie, jeżeli fundament i szkielet są w dobrym stanie, nie musimy kłoć i możemy wymienić całe docieplenie, szybko i z pewnością, że dom będzie jak nowy. W przypadku murów jest to zdecydowanie trudniejsze.

  7. Trzeba go impregnować i specjalnie o niego dbać. Nieprawda. Dom szkieletowy wygląda jak murowany, ma takie same wymagania jeżeli chodzi o utrzymanie i nie wymaga żadnych dodatkowych zabiegów.

  8. Nadaje się tylko na domek letniskowy. Znowu wszystko zależy od tego jak zostanie wykonany. Jeżeli dom szkieletowy zostanie wybudowany według projektu architektoniczno-budowlanego, a projekt ten dotyczy budynku całorocznego, nie ma on nic wspólnego z domkiem z nadmorskich kurortów. O tym jak wygląda dom szkieletowy możesz przeczytać tu. Nie ma on nic wspólnego z domkiem wyłożonym wewnątrz drewnem/boazerią. Jest to normalny dom.

  9. Dom szkieletowy atakują szkodniki i robale. Jeżeli chodzi o szkodniki bytujące w drewnie, w dzisiejszych standardach to niemożliwe. Dlatego, że jeżeli budujemy dom szkieletowy z drewna C24 lub KVH, wszystko co mogło być w drewnie zostało uśmiercone podczas suszenia komorowego. Cała reszta stosowanych materiałów jest taka sama jak w przypadku domów murowanych. Czyli jeżeli chodzi o robactwo, nie mamy o co się bać. Jeżeli chodzi o kuny lub myszy, to problem dotyka wszystkich niezależnie od wybranej technologii. Po prostu warto montować zabezpieczenia przed kunami.

  10. Na ścianach nie da się nic wieszać. To jeden z mitów w przypadku którego obawy wydają się być podstawne. Ściany domu szkieletowego wykończone są płytami GK. Płyty montuje się do stelaży, a zatem w miejscach gdzie nie ma stelaża drewnianego jest tylko wypełnienie z wełny. Nie są to najlepsze warunki na wieszanie np. szafek. Nie jest jednak tak, że nie da się nic z tym zrobić. Po pierwsze płyty OSB. Wielu Inwestorów decyduje się na dodatkową warstwę z płyt OSB, co pomaga wzmocnić ścianę i daje więcej możliwości w momencie wyposażania domu. Po drugie podjęcie decyzji dotyczących umeblowania na etapie adaptacji projektu. To rozwiązanie jest naprawdę pomocne i rozsądne. Osobiście zawsze stosuję wzmocnienia w kuchni oraz w miejscach, gdzie mają być powieszone karnisze. Warto przemyśleć, gdzie będziemy chcieli wieszać szafki na wczesnym etapie planowania budowy.

Ten post nie ma na celu przekonywania do budowy domów szkieletowych. Uważam, że poprawnie wykonany dom murowany, również ma swoje zalety. Nie mogę jednak przejść obojętnie obok nieprawdy, z którą spotykam się na temat domów szkieletowych. Oczywiście nie jestem obiektywny. Nie bez powodu zajmuję się budowaniem tylko i wyłącznie budynków o konstrukcji szkieletowej! Jestem przekonany co do jej zalet i koledze ze studiów odpowiedziałem oczywiście, że dom szkieletowy to jedyny w jakim chciałbym mieszkać. Wiem, że mity powstają niestety nie bez powodu. Gdyby wykonawcy podchodzili rzetelnie do wykonania i wyboru materiałów, wiele z tych mitów nie miałoby racji bytu. Pokładam nadzieję w edukowaniu na temat technologii szkieletowej. Mam nadzieję, że dzięki temu świadomość Inwestorów będzie rosła, a co za tym idzie na rynku budowlanym będzie coraz mniej miejsca na bylejakość i oszustwo. Tego sobie i Państwu życzę. Serdeczności, Artur Laskowski FrameCrafters

 
 
 

Comentarios


©2025 by FrameCrafters

bottom of page